När efterfrågan på värderingstjänster ökar svarar Savills genom att rekrytera fler värderare till teamet i Stockholm. Richard Hall kommer närmast från SBAB och Beatrice Niklasson från Exploateringskontoret i Stockholm, båda två med flerårig erfarenhet inom fastighetsvärdering. Oskar Mosén rekryteras som Junior Värderare och har precis avslutat sina studier på LTH.
– Savills har ett mycket erfaret värderingsteam, jag ser fram emot att kunna bidra ytterligare med både kunskap och erfarenheter. Jag hoppas att min tidigare bakgrund kommer skapa mervärde för våra kunder, säger Richard Hall, värderare på Savills.
– Jag ser fram emot att ansluta mig till Savills. Det känns spännande att vara med i den tillväxtresa som Savills gör, kommenterar Beatrice Niklasson.
Förutom värderare anställer Savills även Helene Elander som intern support i teamet.
– Savills växer kraftigt i både Sverige och Europa, och vi ser en ökad efterfrågan på värderingstjänster både från nationella och internationella beställare. Därför känns det extra kul att vi kan möta efterfrågan med 4 nya rekryteringar, säger Lena Sylvén, Co-Head of Valuation på Savills.
Savills är en av världens ledande fastighetsrådgivare med 39 000 anställda och över 600 kontor i 70 länder runt om i världen. I Sverige tillhandahåller Savills bred expertis till både lokala och internationella kunder. Vi erbjuder rådgivning inom fastighetstransaktioner, värdering, analys, uthyrning, hyresgästrådgivning, fastighetsförvaltning, fastighetsservice samt projekt.
Läs mer på savills.se
Bolag Bonava har levererat sin rapport för första kvartalet 2025 och vd och koncernchef Peter Wallin höll, tillsammans med vice vd och CFO Jon Johnsson, en presentation av siffrorna, utmaningarna och riktningen framåt för bolaget. – Vi hoppas kunna avsluta en intressant pipeline av B2B-produkter under 2025, säger Peter Wallin.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.