Säljare är HSB Sydost. Affären innefattar en tredjedel av bolagets fastigheter i Norrliden i Kalmar.
HSB genomför försäljningen som ett led i satsningen på området Gesällen där man ska bygga 110 nya hyresrätter, skriver Barometern.
Affären beräknas vara klar under våren.
Rikshem är ett av Sveriges största privata fastighetsbolag. Vi äger, förvaltar och utvecklar bostäder och samhällsfastigheter i utvalda kommuner. Där erbjuder vi tryggt, trivsamt och flexibelt boende i attraktiva lägen. Rikshem ägs av Fjärde AP-fonden och AMF. Läs mer på rikshem.se
Presenteras av Technogym
Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.