Aktieägarna får välja mellan att få betalt i kontanter eller D-aktier i SBB.
I december ingick SBB avtal med Fastator AB, Offentliga Nordic Property Holding SARL, CLBRM Private S.A., SICAR och Nordact AB om att köpa 54,3 procent av aktierna i Offentliga Hus för 15,40 kronor per aktie.
44,2 procent fullföljdes i december, för resterande del inväntas godkännande från konkurrensmyndigheter.
Bolag AMF Fastigheter säkrar en tung hyresgäst till Marievik. Efter att man gjort klart med att WSP hyr 8 500 kvadratmeter berättar Johan Lindskog, projektutvecklingschef på AMF Fastigheter, om den nya hyresgästens betydelse för området och om roll Marievik kommer spela på Stockholms kontorsmarknad och för AMF Fastigheter i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.