Image

NP3 köper och påbörjar satsning i Umeå

Transaktioner NP3 Fastigheter har köpt fastigheten Kedjan 6 i Umeå. Affären markerar starten på bolagets satsning i Umeå.
Publicerad den 7 November 2013
Andreas Nelvig. Bild: NP3
Andreas Nelvig.

Fastigheten Kedjan 6 har ett underliggande fastighetsvärde på cirka 20 miljoner kronor och affären gör man genom bolaget Cisitalia Fastigheter.

Fastigheten är belägen i Ersboda och omfattar drygt 1 350 kvadratmeter nybyggd bilhall, helt anpassad för Porsche. Säljare av fastigheten är lokala aktörer som skall bedriva rörelsen i fastigheten.

– Detta är en drömaffär för NP3, helt i vår strategi med fokus på kassaflödesstarka fastigheter och vår tro på norra Sverige. Vi gör en bra fastighetsaffär och dessutom kan vi bidra till den regionala utvecklingen genom att möjliggöra en satsning för ett välkänt och etablerat varumärke som Porsche i Norrland, säger Andreas Nelvig, vd för NP3 Fastigheter.

– Det här förvärvet utgör starten på vår satsning i Umeå. Vi är övertygade om att vi kommer göra fler affärer i Umeå då det är en väldigt intressant marknad för NP3 att verka på, säger Andreas Nelvig.

Relaterade artiklar

Ämnen

Partnertexter

Få koll på energioptimeringen – spara miljoner

Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE


Stäng värderingsgapet – en förutsättning för AI

Presenteras av Pattern Geographic

Senast från Fastighetssverige Plus

Prisma vill fortsätta förvärva

Bolag 2024 har varit ett år av stark tillväxt för Prisma, då bolaget gjort en rad strategiska förvärv och startat utvecklingsprojekt. Börsnoteringen på Nasdaq Stockholm i juni kan också sägas vara en stor milstolpe, i alla fall om man frågar vd Fredrik Mässing: – Noteringen gav oss de finansiella muskler som krävs för att kunna fortsätta växa i ännu högre takt.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige