Fastigheten Kedjan 6 har ett underliggande fastighetsvärde på cirka 20 miljoner kronor och affären gör man genom bolaget Cisitalia Fastigheter.
Fastigheten är belägen i Ersboda och omfattar drygt 1 350 kvadratmeter nybyggd bilhall, helt anpassad för Porsche. Säljare av fastigheten är lokala aktörer som skall bedriva rörelsen i fastigheten.
– Detta är en drömaffär för NP3, helt i vår strategi med fokus på kassaflödesstarka fastigheter och vår tro på norra Sverige. Vi gör en bra fastighetsaffär och dessutom kan vi bidra till den regionala utvecklingen genom att möjliggöra en satsning för ett välkänt och etablerat varumärke som Porsche i Norrland, säger Andreas Nelvig, vd för NP3 Fastigheter.
– Det här förvärvet utgör starten på vår satsning i Umeå. Vi är övertygade om att vi kommer göra fler affärer i Umeå då det är en väldigt intressant marknad för NP3 att verka på, säger Andreas Nelvig.
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Presenteras av Pattern Geographic
Bolag 2024 har varit ett år av stark tillväxt för Prisma, då bolaget gjort en rad strategiska förvärv och startat utvecklingsprojekt. Börsnoteringen på Nasdaq Stockholm i juni kan också sägas vara en stor milstolpe, i alla fall om man frågar vd Fredrik Mässing: – Noteringen gav oss de finansiella muskler som krävs för att kunna fortsätta växa i ännu högre takt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.