Image

Nordika i flera uthyrningar i Helsingfors

Uthyrning Nordika Fastigheter har i fem separata uthyrningar under en kort period tecknat hyresavtal motsvarande cirka 10 000 kvadratmeter i sin kontorsfastighet i Helsingfors.
Publicerad den 20 Februari 2017

Hösten 2015 köpte Nordika den 30 000 kvadratmeter stora, nästintill tomställda, fastigheten i Esbo utanför centrala Helsingfors. Tidigare hyresgäst var Nokia Networks som använt fastigheten som sitt huvudkontor. Nordika har nu skapat ett nytt koncept för den finska marknaden med en playground, bra matutbud, konferens och fitnesscenter.

Nya hyresgäster i fastigheten är Enevo, Ecraft, Castor IT, Wise Group och Soupster.

– Det känns givetvis bra att vi följer vår plan och det är kul att se hur väl vårt arbete tas emot av marknaden. Våra hyresgäster kommer flytta in i moderna lokaler, få ta del av ett brett serviceutbud och även ges möjlighet att växa i fastigheten. Vi ser fram emot att fylla de resterande vakanserna framöver och skapa ett levande hus för våra hyresgäster, säger Robert Högström, fastighetschef på Nordika.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Kravet på Göteborgs stadsutveckling: "En grundförutsättning"

Bygg/Arkitektur Från politikens håll så har man tagit ett större grepp om vikten av kultur i stadsutvecklingen. Under mandatperioden har det rödgröna styret i Göteborg uttalat ett mål om att just möjliggöra det och Pär Johansson (S), ordförande kulturnämnden i Göteborgs stad, säger att man inte längre kan se kulturen som ett komplement till stadsutvecklingen utan som en grundförutsättning. Därmed kräver det även en dialog mellan fastighetsägare och staden.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige