Möbel och inredningskedjan Folkhemmet öppnar ny butik i Areims fastighet Diagonalen 1 i Kungens kurva, ett av Sveriges mest välbesökta handelsområden.
– Vi ser fram emot att välkomna våra kunder till vår nya butik i Kungens kurva. Med vårt breda sortiment av heminredning blir vi ett perfekt komplement till övriga aktörer i området, säger Peter Bruhl, vd på Folkhemmet.
– Vi är stolta över att vara med och utveckla Skandinaviens största shoppingområde tillsammans med Areim, säger Sofia Petzelius, Partner & Head of leasing retail på New Property.
Området Kungens kurva är under fortsatt utveckling; bland annat pågår arbete med en ny spårväg som ska förbinda Flemingsberg och Älvsjö via Masmo, Kungens kurva, Skärholmen och Fruängen.
Presenteras av Technogym
Bolag Blackrock fortsätter ha fokus på Sverige och Norden. Bolagets Nordenchef för fastigheter, Thorsten Slytå, berättar för Fastighetssverige om ambitionerna för de nordiska marknaderna, var man helst gör nya förvärv, vilka segment man fokuserar på, vilka nya segment man är intresserade av och om sin nya bredare roll inom bolaget.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.