Image

NCC bygger hyresrätter åt Magnolia i Uppsala

Bygg/Arkitektur NCC har fått i uppdrag av Magnolia Bostad att bygga 454 hyresrätter i Senapsfabriken Kvarter 2 i centrala Uppsala.
Publicerad den 12 Maj 2016

– Bostadskvarteret kommer verkligen att bidra till kommunens behov av bostäder i allmänhet och hyresrätter i synnerhet. Ambitionen är även att huset miljöcertifieras enligt Miljöbyggnad Silver, säger Henrik Landelius, chef för NCC Building Sverige.

NCC startar produktionen av det nya kvarteret i augusti med 454 nya hyresrätter och fem lokaler för handel och service. De första lägenhetsinnehavarna beräknas kunna flytta in under tredje kvartalet 2018. Ordern registreras i det andra kvartalet 2016 i affärsområdet Building och ordervärdet uppgår till 443 miljoner kronor.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Prologis spår fyra starka trender för logistikfastigheter 2024

Sverige Researchchefen på Prologis, Eva van der Pluijm-Kok, säger att det finns ett antal faktorer som påverkar marknaden för logistikfastigheter inom en snar framtid. En trend vi kommer se är en minskning av nyproduktionen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige