Enligt Expressen ska Moderaterna under våren flytta in i hyrda lokaler på Blasieholmen
Moderaterna har huserat i fastigheten – Thisbe 5 – i 53 år.
Byggnaden uppfördes i hörnet Schönfeldts gränd/Stora Nygatan år 1630.
- Anledningen till flytten är bland annat att nuvarande lokaler har stora renoveringsbehov och för att mer ändamålsenliga lokaler behövs för att bedriva en effektiv valrörelse 2018, säger pressekreteraren Niklas Gillström till Expressen.
- Våra sidoorganisationer såsom till exempel Moderata Ungdomsförbundet, Moderatkvinnorna och Jarl Hjalmarsson-stiftelsen flyttar med till de nya lokalerna. Detta gäller även Moderaterna i Stockholms stad och län som även fortsättningsvis kommer att hyra lokaler av Riksorganisationen.
Enligt pressekreteraren blev köpeskillingen "högre än kalkylerat". Det har tidigare sagts att fastigheten var värderad till 250 miljoner kronor, skriver Expressen.
Bolag Bonava har levererat sin rapport för första kvartalet 2025 och vd och koncernchef Peter Wallin höll, tillsammans med vice vd och CFO Jon Johnsson, en presentation av siffrorna, utmaningarna och riktningen framåt för bolaget. – Vi hoppas kunna avsluta en intressant pipeline av B2B-produkter under 2025, säger Peter Wallin.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.