Image

Landstinget planerar att sälja

Transaktioner Landstinget i Uppsala planerar att sälja ett flertal av sina fastigheter.
Publicerad den 14 Februari 2011

Upplandsnytt erfar att Landstinget i Uppsala planerar att genomföra storskaliga försäljningar av landstingsfastigheter. Inom kort kommer det ett föreslag om att ett stort antal fastigheter, både i Uppsala och runt om i länet - som byggts, ägts och drivits av landstinget i årtionden - ska säljas av.

Pengarna ska enligt Upplandsnytt gå till en modernisering av Akademiska sjukhuset i Uppsala.

- Nicklas Tollesson
[email protected]

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Ola Serneke om Cirkustomtens framtid: "De lägenheterna kommer säljas"

Bygg/Arkitektur Ola Serneke berättar för Fastighetssverige om markanvisningen för Cirkustomten som han vill ta över med sitt nystartade bolag. Han berättar om dialogen med exploateringsnämnden, när projektet skulle kunna vara färdigställt och vilken del han har för avsikt att sälja vidare efter färdigställande.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige