Röreselseresultatet uppgick till 505 miljoner kronor, mot SME Direkts väntade 506 miljoner.
Nettoomsättningen blev 11 604 miljoner, mot väntade 10 894 miljoner, och orderingången summerade till 7 591 miljoner kronor under kvartalet, mot väntade 9 420 miljoner, enligt Direkt.
För halvåret uppgick rörelseresultatet uppgick till 657 miljoner kronor (-478).
Föregående års rörelseresultat belastades med engångskostnader om 920 miljoner kronor.
– De åtgärder vi genomfört för att höja koncernens lönsamhet ger effekter. De arbetssätt och den nya organisation vi arbetar efter understödjer våra lönsamhetsmål. Med stabila marknadsförutsättningar i botten fortsätter vi arbeta med ökat kundfokus på lokal marknad, säger Jesper Göransson, vd och koncernchef för Peab.
Bostäder Klövern är redan igång med ett gigantiskt projekt där de ställer om ett kontor till ett bostadshus. Nu har de lagt till ytterligare ett projekt i portföljen och vd Rickard Langerfors berättar hur de vill fortsätta utvecklas med den nischen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.