Image

Kungsleden tillträder inte fastighet i Kista

Transaktioner Kungsleden AB har kommit överens med Areim om att inte fullfölja köpet och tillträdet av fastigheten Borgarfjord 3 i Kista.
Publicerad den 23 November 2015

Borgarfjord 3 var den minsta fastigheten som ursprungligen ingick i den portfölj av fastigheter som Kungsleden köpte av Areim i december 2014.

Tre av fastigheterna i affären, Färöarna 3, Borgarfjord 5 och Reykjavik 1, tillträddes under första kvartalet 2015.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Långsiktiga målsättningen för storsatsningen: "Viktig roll att spela"

Bolag En ny storsatsning inom vård- och omsorgsfastigheter är inledd där Sehlhall med Nrep som delägare ska uppföra fastigheter för åtta miljarder under kommande fem år. Carl-Adam von Schéele, Sverigechef på Nrep, berättar för Fastighetssverige om investeringen i Sehlhall, målsättningen för bolaget och ger sin syn på marknadsutvecklingen för vård- och omsorgsfastigheter.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige