– Det är väldigt roligt att inleda året med att välkomna två nya kontorshyresgäster till nya fina lokaler inom vallgraven, mitt i hjärtat av Göteborg. Ett populärt område med ett fint utbud av allt man önskar runt hörnet i form av butiker, restauranger, stadsmiljö, upplevelser, puls och närhet till kollektivtrafiken, säger Marina Fritsche, regionchef Göteborg och vice vd på Wallenstam.
Norex International håller precis på att komma på plats i det nya kontoret på Kungsportsplatsen.
– Det var dags för oss med en energikick nu på ny adress, i fräscha, trevliga lokaler. Vi är en familjekoncern med passion för stål. Även om vi som bolag inte har mycket fysiska kundbesök är läget viktigt för oss och våra medarbetare, det tillsammans med rätt feeling i lokalerna var avgörande. Så mycket mer centralt än Kungsportsplatsen kan det inte bli, säger David Fredriksson, vd för Norex International.
På Södra Hamngatan 25 tillträder Centerpartiet sin nya lokal i februari månad med närhet till allt som innerstaden har att erbjuda och dessutom med fin utsikt över kanalen.
Bygg/Arkitektur Göteborgs stad har sen en tid jobbat för att kulturen ska finnas med som en grundförutsättning i stadsutvecklingen, men det kan vara klurigt att hitta balansen. Kultur fyller en stad med liv och innehåll och har många positiva effekter som förbättrad hälsa, trygghet, tillväxt och högre fastighetsvärdering. Samtidigt så står det mot andra viktiga intressen och det finns redan idag konfliktytor. Nu ska ett nytt verktyg visa på det ekonomiska värdet med kulturetableringar och en panel ger sin syn på hur kulturen ska ta plats i våra städer.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.