Säljer gör Wisab, som också är entreprenör för projektet.
– Att vi genom det här projektet får möjlighet att fortsätta att vara med och utveckla boendet här på Gotland gör mig både stolt och glad. Vi visar verkligen att vi är här för att stanna, precis som på alla andra platser där vi bygger och förvaltar boende, säger Ulf Tapper, vd på HSB Södertörn.
– Intresset för vårt första projekt på Gotland, HSB BRF Visby Ängar, som vi säljstartade för ett år sedan, har varit mycket stort och vi är därför oerhört glada över att nu kunna erbjuda ytterligare ett projekt på Gotland. Med fina grönområden intill husen och närhet till innerstaden blir det här ett väldigt attraktivt område. Det blir ett bra och praktiskt boende för flera olika målgrupper, säger Stig Ahlén, affärsutvecklingschef på HSB Bostad.
Inflyttning planeras till vår/sommar 2020.
Bolag Wihlborgs passerade nyligen milstolpen 20 år på börsen – under vilka man gått från sju till 60 miljarder i fastighetsvärde. Vd Ulrika Hallengren berättar för Fastighetssverige om arbetet och strategin som legat till grund för den framgångsrika resan, Öresundsregionens utveckling och om målsättningen för bolaget framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.