Det vinnande förslaget som HSB Göteborg presenterat, med hjälp av arkitekterna J/WA och Outer Space, fokuserar på natur- och kulturvärden.
– Vi är otroligt stolta över att ha fått möjligheten att utveckla Solglimten. Med projektet tar vi ett stort steg mot att förverkliga vår vision om att skapa hållbara bostäder som inte bara möter HSBs medlemmar och bosparares behov utan också bevarar och förstärker de kvaliteter som redan finns på platsen. Vi ser nu fram emot att vidareutveckla vårt förslag i samverkan med kommunen, säger Lena Josgård, affärsområdeschef fastighetsutveckling på HSB Göteborg.
Projektet Solglimten omfattar totalt sex fristående byggnader som rymmer sammanlagt 64 bostäder, huvudsakligen bestående av lägenheter i storlekarna 2-4 rum och kök. Stor vikt kommer att läggas vid hållbara byggmetoder och materialval, med bland annat träfasader, gröna tak och solpaneler.
I framtiden kommer bostadsrättsföreningen att innehålla flera gemensamma ytor och sociala mötesplatser, som gemensamma takterrasser, co-working-yta, utsiktstun och platser för lek. I förslaget finns också dagvattenlösningar och gröna tak.
Presenteras av Technogym
Karriär Det är några tuffa år som fastighetsbolagen lägger bakom sig. Det gäller även hushållen som sett en minskning i reallönerna. Fastighetssverige har i sin nya lista tagit fram vilken löneutveckling som vd:arna har haft från 2023 till 2024. Tydligt är att vd:arna inte förhandlar enligt märket, och vissa har till och med sett sin lön minska.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.