Marielle Almgren är civilingenjör från KTH och har en gedigen bakgrund som bland annat projektledare transaktion och som analytiker på Kungsleden. Jessica Gräsberg har lång erfarenhet inom Jernhusen som bland annat uthyrare och controller.
Jens Palmö är civilekonom och har tidigare arbetat som redovisningsekonom och junior controller för fastighetsbolag.Sanna Herre har läst ekonomi- och fastighetsteknikprogrammet vid Högskolan i Gävle och har erfarenhet som fastighetsförvaltare och som fastighetsmäklare.
– Det känns väldigt bra att kunna välkomna dessa duktiga och erfarna fastighetsekonomer till Real Competence. Vi känner en fortsatt stark efterfrågan och vi ser fram emot att jobba tillsammans med dem i såväl deras nuvarande som framtida uppdrag, säger vd Jens Johansson
– Även vår rekryteringsverksamhet har en ökad efterfrågan och vår fasta förankring i fastighetsbranschen, både vad gäller kompetens och nätverk, samt vår spetskompetens inom HR gör oss väl skickade att möta denna efterfrågan, säger Jens Johansson.
Karriär Det är några tuffa år som fastighetsbolagen lägger bakom sig. Det gäller även hushållen som sett en minskning i reallönerna. Fastighetssverige har i sin nya lista tagit fram vilken löneutveckling som vd:arna har haft från 2023 till 2024. Tydligt är att vd:arna inte förhandlar enligt märket, och vissa har till och med sett sin lön minska.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.