Image
Fastpartner köper Solna Port av Areim.
Fastpartner köper Solna Port av Areim. Bild: Nordic PM

Fastpartner köper Solna Port

Transaktioner Fastpartner har köpt fastigheten Brahelund 2 – Solna Port – i Solna av Areim för en köpeskilling om 1 953,5 miljoner kronor efter avdrag för uppskjuten skatt.
Publicerad den 7 December 2018

Fastigheten har en uthyrningsbar yta om cirka 41 000 kvadratmeter LOA samt 625 garageplatser och de årliga hyresintäkterna uppgår till cirka 123 miljoner kronor.

Fastigheten ligger strategiskt vid E4:an med goda publika kommunikationer till Stockholm City och Arlanda. Fastigheten består till största del av kontor men inrymmer även en restaurang, ett gym, lager- och konferensytor samt garageplatser. Fastigheten är högkvalitativ och certifierad enligt Breeam In Use, very good, samt delvis finansierad genom emission av en grön obligation.

I och med förvärvet stärker Fastpartner sin position i Solna. Efter förvärvet kommer cirka 87 procent av Fastpartners hyresintäkter från Stockholmsområdet. Fastpartner tillträder fastigheten den 1 februari 2019.

– Fastpartner förstärker inte bara sin position som fastighetsaktör i Solna utan förvärvar även en fastighet av hög kvalitet med en stark helhetslösning för hyresgästerna. Det ger Fastpartner en produkt för framtiden som kan möta efterfrågan från hyresgäster som letar efter ett alternativ till Stockholms innerstad. Fastpartner har fokus på förvärv och nybyggnation av fastigheter med hög miljöklassificering, säger Sven-Olof Johansson, vd på Fastpartner.

Nordanö var rådgivare till säljaren i affären.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Fastpartner AB på Branschguiden

Fastpartner äger och förvaltar fastigheter i Sveriges största befolkningscentrum, Stockholm och Mälardalen från Gävle till Norrköping, Göteborg, Malmö och Uppsala.

På dessa orter förvaltar och utvecklar vi våra fastigheter i nära dialog med våra hyresgäster för att skapa effektiva verksamhetslokaler, och en långsiktig positiv och hållbar utveckling av stadsrummet. I våra fastigheter finns några av Sveriges ledande och största industribolag. Där finns också unga entreprenörer med nystartade bolag som lägger grunden till morgondagens näringsliv i Sverige. Dessutom fi...

Läs mer om Fastpartner AB på Branschguiden

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige