Affären sker genom bolagsöverlåtelse och avser tomträtten Kärra 77:4 och Kärra 80:4 på Tagenevägen samt fastigheten Kärra 93:3 på Orrekulla industriområde.
Fastigheterna är fullt uthyrda.
Mike Kommersiella Fastigheter har varit rådgivare och de menar att efterfrågan på industri- och logistikfastigheter i primära industriområden i Göteborg är oerhört hög.
Ekonomi/Finansiering Croisette Capital Markets släpper sin Industrial Real Estate Report för år 2025 där den svenska marknaden för industri- och logistikfastigheter analyseras på nationell nivå. Fastighetssverige har talat med David Almqvist på Croisette, som bland annat menar att en het marknad inte är någon garant för målinriktade hyresgäster.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.