I den nya rollen ingår att tillsammans med vd Agneta Jacobsson leda och utveckla den svenska verksamheten.
Zachrisson tillträder i slutet av augusti.
- Jag ser verkligen fram emot att bidra till DTZ:s utveckling. Vägen till en positiv kundupplevelse går genom kompetenta och engagerade medarbetare. Jag är övertygad om att DTZ har vad som krävs i det avseendet. Det ska bli roligt att bli verksam i Stockholm och Sverige igen, denna gång på rådgivningssidan, säger Johan Zachrisson.
- Det kommer att hända mycket på DTZ den närmaste tiden, där den globala positionen ytterligare kommer att stärkas samtidigt som betydande satsningar snart blir klara, vad gäller samordningen av den nordiska och baltiska verksamheten, säger Agneta Jacobsson, vd för DTZ i Sverige och ansvarig för samordningen i Norden.
- Det känns riktigt bra att vi då kan förstärka på ledarsidan i Sverige med en person som har en stark drivkraft och stor kunskap om kommersiella fastigheter. Johan är en naturlig ledare med de rätta egenskaperna och ett oslagbart personligt engagemang. Han har talang för att genom positivitet, motivera och inspirera. Sammantaget kommer detta att vara till stor nytta för utvecklingen av verksamheten och våra kunder.
Bolag Lerstenen säljer merparten av sitt kommersiella bestånd till Diös för 1,6 miljarder kronor. Vd:n Erik Sällström berättar för Fastighetssverige hur man vill investera pengarna från affären, var i Umeå man ser bäst möjligheter, hur man ser på framtiden för sitt kommersiella bestånd och om tankar kring aktieinnehavet i Diös.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.