Image
Dollarstore kommer till Jönköping.
Dollarstore kommer till Jönköping. Bild: Dollarstore

Dollarstore till Solåsen i Jönköping

Uthyrning Dollarstore väljer Solåsen Handel till sin första etablering i Jönköping. Fastighetsägaren Genesta har skrivit ett 15-årigt hyreskontrakt med den populära lågpriskedjan. Butiken på drygt 4500 kvm blir en av Dollarstores största i landet.
Publicerad den 24 September 2021

– Vi har letat efter den bästa platsen i Jönköping och äntligen hittat den. Vi är jätteglada för att etablera oss i Solåsen Handel. Läget och butiksmixen här passar oss perfekt, säger Fredrik Holmström, etableringschef på Dollarstore.

I samma veva tar Genesta ytterligare ett steg i utvecklingen av Solåsen Handel. Bland annat ska handelsområdet expandera när Media Markt och XXL flyttar in i nya ombyggda lokaler.

Solåsen Handel ligger längs E4:an och är en populär handelsplats i Jönköpingsområdet. Här blir Dollarstore granne med bland annat XXL, Media Markt, Stadium Outlet och Granngården.

– Vi hälsar Dollarstore varmt välkomna till Solåsen Handel och ser fram emot öppningen som förmodligen blir under sommar 2022, säger Anders Palmgren på Genesta.

CBRE har bistått Genesta i uthyrningen med Dollarstore.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

CBRE Sweden på Branschguiden

På CBRE är vår passion att leverera marknadsledande fastighetsrådgivning som gör det möjligt för våra kunder att blomstra – i hela världen.

CBRE Group Inc. är världens största företag inom fastighetsrådgivning med huvudkontor i Los Angeles, USA. Företaget har runt 80 000 anställda och fler än 450 kontor som stödjer fastighetsägare, investerare samt hyresgäster över hela världen.

CBRE i Sverige erbjuder strategisk rådgivning inom – fastighetstransaktioner, hyresgästrepresentation, förvaltning, uthyrning och utveckling, samt värdering. Vi arbetar även med res...

Läs mer om CBRE Sweden på Branschguiden

Senast från Fastighetssverige Plus

Nytt verktyg ska visa det ekonomiska värdet för fastighetsägare

Bygg/Arkitektur Göteborgs stad har sen en tid jobbat för att kulturen ska finnas med som en grundförutsättning i stadsutvecklingen, men det kan vara klurigt att hitta balansen. Kultur fyller en stad med liv och innehåll och har många positiva effekter som förbättrad hälsa, trygghet, tillväxt och högre fastighetsvärdering. Samtidigt så står det mot andra viktiga intressen och det finns redan idag konfliktytor. Nu ska ett nytt verktyg visa på det ekonomiska värdet med kulturetableringar och en panel ger sin syn på hur kulturen ska ta plats i våra städer.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige