Både två kommer närmast från Catella, där de har arbetat med fastighetstransaktioner under fyra respektive två års tid.
Beata Jakobsson har bland annat arbetat med försäljningen av Globen City, Torsplan Kv 1 och flera stora bostadsportföljer, senast Luleå kommuns och Lulebos försäljningar till Nordhalla och Rikshem.
Julia Baehrendtz har arbetat med bland annat bytesaffären mellan Hemfosa och Hemsö, sale-lease back av Mycronics huvudkontor i Täby och flera portföljtransaktioner, där ibland avyttringen av CA Fastigheters handels- och bostadsbestånd i Karlskrona.
Beata Jakobsson har läst Fastigheter och Finans på Kungliga Tekniska Högskolan och Julia Baehrendtz har en utbildning i Real Estate Finance and Investments från Cass Business School i London. Båda tillträdde sina tjänster i augusti och kommer att stärka teamet på CBRE:s kontor i Stockholm.
– CBRE fortsätter att expandera inom Capital Markets för att bibehålla positionen som en av de ledande fastighetsrådgivarna i Sverige. Vi är mycket glada över att Beata och Julia har valt att börja jobba hos oss. Deras erfarenheter kommer vara mycket värdefulla när vi ska fortsätta att stärka och utveckla vårt erbjudande till våra kunder, Daniel Andersson, Head of Capital Markets på CBRE Sweden.
På CBRE är vår passion att leverera marknadsledande fastighetsrådgivning som gör det möjligt för våra kunder att blomstra – i hela världen.
CBRE Group Inc. är världens största företag inom fastighetsrådgivning med huvudkontor i Los Angeles, USA. Företaget har runt 80 000 anställda och fler än 450 kontor som stödjer fastighetsägare, investerare samt hyresgäster över hela världen.
CBRE i Sverige erbjuder strategisk rådgivning inom – fastighetstransaktioner, hyresgästrepresentation, förvaltning, uthyrning och utveckling, samt värdering. Vi arbetar även med res...
Bolag Efter en affär i inledningen av veckan står det klart att SBB och intressebolaget PPI får ny storägare. Atle Kigen, Head of Media Relations and Public Affairs på Aker, berättar för Fastighetssverige om det norska bolagets val att kliva in i SBB och PPI, framtiden för PPI efter affären och hur man ser på SBB:s position och möjligheter.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.