Fördelningen är 42 000 kvadratmeter logistikyta och 1 500 kvadratmeter kontor med mera. Fastigheten beräknas vara klar i slutet av första kvartalet 2017 och årshyran uppgår till 26,1 miljoner kronor.
Hela området i Norra Varalöv omfattar möjlig logistikyta om 77 000 kvadratmeter och är avsedd för e-handel, små som stora aktörer. Detta är andra etappen av planerade tre. Catena har en uttalad miljöpolicy och alla e-handels-klustrets byggnader kommer att miljöanpassas och certifieras genom Green Building.
– Det känns nästan som om vi har fått e-handels ’Creme de la creme’ till oss och att vårt arbete med satsning inom e-handel har varit rätt. Hos oss får kunden mer än en logistikyta, den får även en partner som aktivt medverkar i möjligheten att ständigt utveckla hela affären, säger Göran Månsson, vd för Queenswall.
– Med stolthet känner jag att vi har en bärande idé även med satsningen på e-handelslogistik och tanken att möta kunden tidigt i processen bidrar till en utveckling av ett helt nytt koncept inom logistik, säger Catenas vd Gustaf Hermelin.
Catena äger 60 procent av Queenswall.
Karriär Det är några tuffa år som fastighetsbolagen lägger bakom sig. Det gäller även hushållen som sett en minskning i reallönerna. Fastighetssverige har i sin nya lista tagit fram vilken löneutveckling som vd:arna har haft från 2023 till 2024. Tydligt är att vd:arna inte förhandlar enligt märket, och vissa har till och med sett sin lön minska.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.