Bolaget genomförde nedskrivningar i ett antal projekt, främst i Mälardalen under andra kvartalet, och konstaterar nu att förlusterna i dessa projekt ökat till följd av kostnadsutvecklingen och bristande projektstyrning.
Sammantaget kommer de aktuella projektnedskrivningarna att leda till en negativ påverkan på rörelseresultatet med cirka 90 miljoner kronor under tredje kvartalet, skriver bolaget.
– Jag bedömer att vi för kvartal fyra åter ska kunna redovisa positiva siffror för Byggpartner Gruppen samt att vi genom nedskrivningar och åtgärder nu har satt stopp för ytterligare förluster i Mälardalen. Vi har fortsatt en stark finansiell bas för vår långsiktiga utveckling, säger vd Sture Nilsson.
Bolaget släpper sin delårsrapport för det tredje kvartalet den 17 november.
Bolag Niam har ett fått ett fint kvitto på sin värdeskapande strategi i försäljningen av handelsområdet Bernstorp till Svenska Handelsfastigheter. Efter affären berättar Rikard Henriksson, Managing Partner på Niam, om möjligheten till nya avyttringar, synen på retailsegmentet, var man helst gör nya investeringar och statusen för transaktionsmarknaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.