I uppdraget ingår ombyggnad av befintlig industrilokal till kontor, tillbyggnad av industribyggnad samt ny entrébyggnad. Utöver detta innefattas också mindre ombyggnader av lagerhall, rivningsarbeten samt en ny logistik- och trafiklösning. Total yta är cirka 5 000 kvadratmeter. Byggproduktionen startar i mars 2017 och byggnaden beräknas stå klar under andra kvartalet 2018.
Office Consolidation är en totalentreprenad i partneringsamverkan, där särskild vikt kommer att läggas på att säkerställa befintlig verksamhet under hela projekttiden.
Bygg/Arkitektur Göteborgs stad har sen en tid jobbat för att kulturen ska finnas med som en grundförutsättning i stadsutvecklingen, men det kan vara klurigt att hitta balansen. Kultur fyller en stad med liv och innehåll och har många positiva effekter som förbättrad hälsa, trygghet, tillväxt och högre fastighetsvärdering. Samtidigt så står det mot andra viktiga intressen och det finns redan idag konfliktytor. Nu ska ett nytt verktyg visa på det ekonomiska värdet med kulturetableringar och en panel ger sin syn på hur kulturen ska ta plats i våra städer.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.