S:t Eriks Ögonsjukhus har nyligen flyttat från Fleminggatan på Kungsholmen i Stockholm till nya lokaler i Hagastaden. I samband med detta slutförs ett detaljplanearbete som möjliggör en omfattande bostadsbebyggelse på platsen.
Pangea Property Partners har Region Stockholms uppdrag att genomföra en försäljning av byggrätterna.
– Det här är 20-talets mest attraktiva bostadsbyggrätter i innerstaden. Det fantastiska läget och storleken gör det till ett unikt stadsutvecklingsprojekt som väldigt sällan kommer ut på marknaden, säger Joakim Arvius, vd på Pangea Sverige och ansvarig för transaktionen.
Planeringen innebär att sjukhuset kommer att rivas och ge plats för två nya kvarter innehållandes drygt 40 000 kvadratmeter för bostäder, kontor, förskola och andra verksamheter.
– Vi förväntar oss ett stort intresse, främst i Sverige, men även bland internationella aktörer, säger Arvius.
Målsättningen är att slutföra transaktionen under början av nästa år.
Bolag Niam har ett fått ett fint kvitto på sin värdeskapande strategi i försäljningen av handelsområdet Bernstorp till Svenska Handelsfastigheter. Efter affären berättar Rikard Henriksson, Managing Partner på Niam, om möjligheten till nya avyttringar, synen på retailsegmentet, var man helst gör nya investeringar och statusen för transaktionsmarknaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.