I Finansinspektionens insynsregister framgår det att köparen har registrerats som närstående till Sophia Bergendahl, som sitter som ledamot i SLP:s styrelse för Bergendahls räkning.
Aktieköpet, som gjordes den 1 april utanför handelsplats, skedde till kurs 33:15 kronor. Under den 1 april handlades SLP-aktien till kurser i intervallet 37:60-40 kronor.
Bergendahls köpte även 25 000 A-aktier i SLP under fredagen, för närmare 1 miljon kronor, enligt registret hos Finansinspektionen.
Efter transaktionerna uppgår Bergendahls ägande i SLP till 10,7 miljoner B-aktier och 6,2 miljoner A-aktier, motsvarande 9,6 procent av kapitalet och 10,8 procent av rösterna, enligt ägardatatjänsten Holdings.
Bergendahls är den femte största ägaren i SLP, som noterades den 23 mars. De tre största ägarna i SLP är Fridam Fastigheter, Greg Dingizian och Erik Selin.
Swedish Logistic Property äger, bygger och utvecklar fastigheter med inriktning på lager, logistik och industri.
I nära samarbete med Hyresgäster skapas effektiva och anpassade lokaler utifrån verksamheters behov och önskemål, där vi strävar efter att vara en partner som kan bidra till våra Hyresgästers utveckling och framgång.
Genom att regelbundet arbeta med att modernisera och effektivisera våra fastigheter så spar vi energi, sänker driftkostnader och givetvis värnar om vår miljö.
Med erfarenhet av fastigheter och affärer i olika bolag, ett stort kontaktnät...
Presenteras av Technogym
Karriär Det är några tuffa år som fastighetsbolagen lägger bakom sig. Det gäller även hushållen som sett en minskning i reallönerna. Fastighetssverige har i sin nya lista tagit fram vilken löneutveckling som vd:arna har haft från 2023 till 2024. Tydligt är att vd:arna inte förhandlar enligt märket, och vissa har till och med sett sin lön minska.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.