I går blev det klart att Bauhaus köper 40 000 kvadratmeter mark i norra delen av Malmö. Marken är strategiskt belägen vid handelsområdet Stora Bernstorp (Burlövs kommun) intill RV 11 och E 22. På marken ska det byggas ett 19 000 kvadratmeter stort varuhus, som blir det andra Bauhaus-varuhuset i Malmö. Byggstart förväntas ske under våren 2013 för att sedan öppna för allmänheten under sommaren 2014. Bygget bidrar med 250 nya jobb till Malmöregionen som kommer att börja tillsättas under hösten.
– Malmö är en expansiv region och därför är det naturligt att finnas här med fler varuhus. Vi är särskilt glada att komma hit då detta medför en ökad närhet och tillgänglighet för boende både i närområdet norr om Malmö, säger Mikael Andersson, etableringschef på Bauhaus.
Bauhaus nya etablering har genomförts i samarbete med fastighetsutvecklaren RED (Rico Estate Development). RED som står bakom expansionen avseende handelsområdet Stora Bernstorp har tidigare varit delaktiga i etableringen av flera andra starka varumärken till området.
Bolag Bonava har levererat sin rapport för första kvartalet 2025 och vd och koncernchef Peter Wallin höll, tillsammans med vice vd och CFO Jon Johnsson, en presentation av siffrorna, utmaningarna och riktningen framåt för bolaget. – Vi hoppas kunna avsluta en intressant pipeline av B2B-produkter under 2025, säger Peter Wallin.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.