Image

Atrium Ljungberg har ökat avkastningskravet på kontor

Bolag Vd:n Annica Ånäs ser tillbaka på ett starkt första kvartal för Atrium Ljungberg men berättar samtidigt för Fastighetssverige att det finns utmaningar i form av räntemiljön och att det finns en risk att bolagen på flera fronter ser över sin kostnadsmassa med minskad lokalyta som följd. "Jag är ödmjuk över att fler bolag i dessa tider ser över sina kostnader."
Publicerad den 17 April 2023
- Andreas Lithander
andreas@fastighetssverige.se

Senast från Fastighetssverige Plus

"Tecken på ökad aktivitet och en mer balanserad prisbild"

Bolag Niam har ett fått ett fint kvitto på sin värdeskapande strategi i försäljningen av handelsområdet Bernstorp till Svenska Handelsfastigheter. Efter affären berättar Rikard Henriksson, Managing Partner på Niam, om möjligheten till nya avyttringar, synen på retailsegmentet, var man helst gör nya investeringar och statusen för transaktionsmarknaden.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige