Archus i Uppsala, som slog upp portarna i januari 2015 går bra. Så bra att ytterligare tre landskapsarkitekter nu har rekryterats. Elisabeth Hagströmer började sin anställning hos Archus direkt efter påsk, medan Ingalill Nahringbauer och Jessica Nyström tillträder under sommaren.
- Ingalill är en av Uppsalas mest rutinerade landskapsarkitekter och en mycket tung aktör i branschen. Jessica är en mycket erfaren landskaps-/planarkitekt som bland annat jobbat på Uppsala kommun. Elisabeth är en fantastisk landskapsarkitekt med styrkor inom gestaltning och tidiga skeden. Tillsammans med mig och Magnus Höglund blir Archus i Uppsala ett starkt gäng av både arkitekter och ingenjörer som behärskar hela kedjan, säger Johan Vestlund, kontorschef för Archus i Uppsala.
Archus startades 1986 som ett renodlat arkitektkontor. Med tiden har verksamheten vuxit, och i dag finns Archus Bild, Archus Development och den nystartade verksamheten i Uppsala med specialister inom landskapsarkitektur i koncernen.
- Vi gör allt ifrån detaljplaner, utvecklingsstrategier i tidiga stadsbyggnadsskeden till gestaltning och projektering av bostadsmiljöer, parker, torg, skolgårdar och gator. Uppdragsgivarna finns både inom den offentliga och privata sektorn, säger Johan Vestlund.
Bygg/Arkitektur Från politikens håll så har man tagit ett större grepp om vikten av kultur i stadsutvecklingen. Under mandatperioden har det rödgröna styret i Göteborg uttalat ett mål om att just möjliggöra det och Pär Johansson (S), ordförande kulturnämnden i Göteborgs stad, säger att man inte längre kan se kulturen som ett komplement till stadsutvecklingen utan som en grundförutsättning. Därmed kräver det även en dialog mellan fastighetsägare och staden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.