Formspråket är helt nytt för det tidigare internationellt prisade Campus Åkroken. Arkitekt Christian Frisenstam på Nordstrand Frisenstam Rung Arkitektkontor, har däremot sett till att det finns en anknytning till de övriga byggnaderna.
- Efter en lång resa känns det nu mycket glädjande att få ta ytterligare ett steg i utvecklingen av Campus Åkroken. Det nya huset kommer att bli ett bra komplement till de övriga byggnaderna och gör det lättare för Mittuniversitetet att koncentrera sin verksamhet, säger Berndt Elstig, fastighetschef på Akademiska Hus Norr AB.
Huset beräknas vara klart den 1 juni. Huset kommer förutom verksamhet för designutbildning även att innehålla lokaler för annan verksamhet inom Mittuniversitetets regi. Detta innebär samtidigt att lokalerna på Campus Västhagen blir tillgängliga för andra hyresgäster.
Den nya byggnaden ska kännetecknas av god arkitektur, god byggteknik och god installationsteknik. Den ska även inneha energieffektiva system, en god miljöprofil och i sin arkitektoniska utformning inbjuda till kreativitet och nyskapande.
Presenteras av Technogym
Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.