Image
24 Storage öppnar i Högsbo.
24 Storage öppnar i Högsbo. Bild: 24Storage

24 Storage öppnar i Högsbo

Bolag 24 Storage öppnar ny anläggning i Göteborgsstadsdelen Högsbo.
Publicerad den 29 Mars 2022

Anläggningen innehåller över 700 förråd och är byggd med modern teknik. Adress till den nya anläggningen, som öppnade i slutet av mars, är August Barks gata 9
– Vår anläggning har ett stort hållbarhetsfokus. Den drivs med solenergi och styrs med modern digital IoT-teknik. Det betyder i korthet att hela anläggningen är uppkopplad, där allt från dörrar till temperatur fjärrstyrs på distans. Förråden bokas av kunderna online, där de även hanterar sina ärenden i en self-service-portal. Det är extra kul att vi kan placera denna i Högsbo, ett växande och företagstätt lokalområde i Göteborg, säger Fredrik Sandelin som är vd för 24Storage.

- Axel Ohlsson
axel@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Tillsammans kan vi spara tre miljarder i kapitalkostnader"

Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige