Lagret omfattar 43 000 kvadratmeter och är fullt uthyrt till XXL, som har mer än tio år kvar på kontraktet.
XXL har två centrallager i Norden, ett vid Gardermoen, Oslo och det här i Örebro, som servar Sverige, Finland, Danmark och Österrike.
– Vi är nöjda över att ha genomfört en bra affär för våra investerare och vi är övertygade om att Aberdeen är rätt ägare för att stödja XXL:s tillväxt inom e-handel, säger Sven I Hegstad, vd för Pilängen.
Pangea var säljrådgivare och MAQS var juridisk rådgivare till Pilängen.
Aberdeens rådgivare var NCAP som köprådgivare och Linklaters som juridisk rådgivare.
Pilängen Logistik skapades i samband med förvärvet av XXL-lagret 2015. Bolaget har förvaltats av Pareto Business Management AB.
Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.