Fältöversten växer med lek och lärande. Den 30 mars expanderar leksaksbutiken World of Toys till Fältöversten.
– Vi är väldigt glada att växa in i Östermalm. Det är en stadsdel med allt fler barnfamiljer och efterfrågan på platser för lek och lärande är stor. Därför känns det jättekul att få öppna en butik för barn och vuxna mitt på Karlaplan, säger Annelie Karlsson och Ylva Bengtsson, ägare till World of Toys.
– Vi är mycket glada att World of Toys nu öppnar. De skapar fantastiska butiker som jag vet uppskattas av barn såväl som föräldrar. Det blir ett fantastiskt tillskott till Karlaplan, och jag vill välkomna alla barn och föräldrar att hälsa på i den nya lekhörnan, säger Tobias Edberg, centrumchef på Fältöversten.
Presenteras av Technogym
Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.