- Vi ser en fantastiskt spännande möjlighet att genom förvärvet av AKT förstärka, inspirera och utmana oss själva och våra kunder i denna riktning, säger Ulrika Francke, vd för Tyréns AB.
AKT II är namnet på det nya dotterbolaget, med drygt 100 medarbetare, som kommer att ägas av majoritetsägaren Tyréns AB, tillsammans med företagsledningen i det nya bolaget. Det nya dotterbolaget med Robin Adams som vd kommer fortsatt att ha sin bas i London och arbeta på en internationell marknad.
Presenteras av Technogym
Bolag Blackstone fortsätter att noggrant följa utvecklingen i Norden och är redo att investera kapital i regionen. Alexander Simon, Managing Director, delar med sig av sin syn på den nordiska marknaden och vilka segment Blackstone fokuserar på.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.