Skanark är ett av Karlstads och Värmlands ledande arkitektföretag med tiotalet anställda. De nuvarande ägarna, Ingela Marberg och Jonas Haglund, kommer att kvarstå som ansvariga för verksamheten i Karlstad.
- Skanark är ett väletablerat arkitektföretag med gott renommé. I och med förvärvet av Skanark når vi marknader där vi hittills inte varit aktiva. Tengbom står för en levande arkitektur, hus och miljöer som människor vill besöka, bo och arbeta i. I den målsättningen tycker vi att Skanark passar in på ett mycket bra sätt och vi tror att verksamheten i Karlstad kan utvecklas och växa, säger Magnus Meyer, vd för Tengbom.
- Skanark har med sin breda kompetens en stark ambition att möta framtiden med styrka och utökat kunnande. Nu får vi möjlighet att utveckla vårt lokala kontor ytterligare och ser med stor tillförsikt på en kreativ framtid, kommenterar Ingela Marberg, nuvarande vd på Skanark.
- Tengbom är ett dynamiskt företag med en stark kultur och bred kompetens, genom att bli en del av Tengbom får vi nu möjlighet att erbjuda våra kunder ytterligare kompetens och resurser, säger Jonas Haglund, blivande kontorschef för Tengbom Skanark Karlstad.
Tengbom har nu omkring 350 medarbetare i Helsingborg, Malmö, Göteborg, Kalmar, Umeå, Uppsala, Karlstad och Stockholm.
Bolag Savills stärker sitt team med ett tungt namn när Patrik Kallenvret ansluter till bolaget. Vd Niklas Samuelsson berättar för Fastighetssverige om betydelsen av rekryteringen, transaktionsmarknadens utveckling och hur Savills fortsätter bygga sin verksamhet.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.