Den nya restaurangen i anslutning till gaterna beräknas öppna från april. Parallellt utvecklas ytterligare restaurang mellan incheckningen och säkerhetskontrollen. Restaurangen öppnar fullt ut under sommaren 2023.
– Det här är en positiv utveckling, inte minst för våra resenärer och för områdets utveckling, säger Jesper Fredmark, vd på Stockholm Skavsta Airport.
– Vi är väldigt glada över att få välkomna Ätpunkt Gruppen till Stockholm Skavsta Airport, säger Maria Karlsson, chef för fastighetsförädlingen Explore Skavsta.
HMS Restauranger som hyr lokalerna idag flyttar sin verksamhet från flygplatsen 28 februari.
– Vi vill tacka HMS för vårt goda samarbete genom åren och deras bidrag till flygplatsen. Nu ser vi fram emot att ta nästa steg i utvecklingen med de nya restauratörerna, säger Jesper Fredmark.
Presenteras av Technogym
Bolag Blackstone fortsätter att noggrant följa utvecklingen i Norden och är redo att investera kapital i regionen. Alexander Simon, Managing Director, delar med sig av sin syn på den nordiska marknaden och vilka segment Blackstone fokuserar på.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.