Image

Stena backar om rivningskontrakt på Pennygången

Bolag De hyresgäster som haft rivningskontrakt i området Pennygången i Göteborg får nu sina kontrakt omgjorda till förstahandskontrakt.
Publicerad den 19 September 2014

Ungefär en av fyra hyresgäster har rivningskontrakt på Pennygången - men Stena har nu meddelat att de hyresgästerna istället får förstahandskontrakt och att det inte blir några fler rivningskontrakt, enligt SR Göteborg.

– Det blir en för stor osäkerhet för våra hyresgäster om hur det kommer att bli med det befintliga Pennygången och därför ger vi detta beskedet då så att man vet vad som gäller, säger Per Limdal, Stenas fastighetschef för Pennygången till SR Göteborg.

Stena vill rusta upp området, men de boende har protesterat eftersom de befarar höga hyreshöjningar.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Aker efter inträdet i SBB: "En nordisk fastighetsjätte"

Bolag Efter en affär i inledningen av veckan står det klart att SBB och intressebolaget PPI får ny storägare. Atle Kigen, Head of Media Relations and Public Affairs på Aker, berättar för Fastighetssverige om det norska bolagets val att kliva in i SBB och PPI, framtiden för PPI efter affären och hur man ser på SBB:s position och möjligheter.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige