Sigillet gör två separata förvärv. Bolaget köper fastigheten Inom Vallgraven 19:3 – på Drottninggatan – av Kollberg & Hansson Förvaltnings AB och fastigheterna Lunden 4:10 och Lunden 4:12 – Hotel Örgryte på Danska Vägen – av den före detta ägarfamiljen till hotellet.
Fastigheterna har en uthyrningsbar yta på cirka 4 800 kvadratmeter varav 750 kvadratmeter är kontor, 1 530 kvadratmeter bostäder och 2 520 kvadratmeter hotell.
- Vi är mycket glada och tacksamma att vi erhållit möjligheten att förvärva tre fastigheter med stor utvecklingspotential i två av Göteborgs mest attraktiva lägen, säger Henrik Nilsson, vd för Sigillet Fastighets AB.
Sigillet äger cirka 65 fastigheter i Stockholm och Göteborg, till ett värde av cirka 3,5 miljarder kronor.
Presenteras av Eways
Presenteras av SLUSSGÅRDEN
Bolag Serafim gjorde två förvärv precis före årsskiftet. Fastighetssverige frågar företagets vd Rickard Jacobsson vad de planerar framöver. Här ska de växa. Vi undrar också om det kan bli aktuellt med en börsnotering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.