Image

Så ska Gasverket forma framtidens hållbarhetsarbete

Bygg/Arkitektur Europas största stadsutvecklingsprojekt – Norra djurgårdsstaden, ett stenkast från hållplatsen Ropsten i Stockholm. Det är där den stora stadsutvecklingen sker genom aktörer som Bonnier fastigheter i Värtahamnen, Obos bygge av höghuset Stadsljus som ska bli ett nytt landmärke och Stockholms stad som bygger en ny kulturscen. Och familjeföretaget från Kalmar, CA Fastigheter, har tagit sig an sitt största utvecklingsprojekt hittills i Gasverket i Hjorthagen.
Publicerad den 15 Februari 2023

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vi vill bli Sveriges ledande byggmästarbolag inom social infrastruktur"

Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige