Planområdet planeras att förtätas med cirka 7 400 kvadratmeter bostäder i form av tre punkthus. De nya punkthusen är en del i Rikshems utveckling av den centrala stadsdelen Haga där man sedan tidigare även förvärvat intilliggande fastigheter. Byggstart planeras till slutet på 2018.
– Med nära 1 400 lägenheter i Umeå är vi stadens största privata fastighetsägare och vill fortsätta att växa här. Umeå är en viktig norrländsk stad med sitt universitet och sjukhus och behovet av bostäder är stort. Haga är ett attraktivt område under utveckling och när vi nu nyttjar redan befintlig mark kan vi snabbare tillskapa fler bostäder och bidra till regionens fortsatta tillväxt, säger Anna-Karin Eriksson, regionchef norr på Rikshem.
Rikshem är ett av Sveriges största privata fastighetsbolag. Vi äger, förvaltar och utvecklar bostäder och samhällsfastigheter i utvalda kommuner. Där erbjuder vi tryggt, trivsamt och flexibelt boende i attraktiva lägen. Rikshem ägs av Fjärde AP-fonden och AMF. Läs mer på rikshem.se
Presenteras av Optimal Stadsutveckling
Bolag Efter att i förra veckan ha presenterat vem som tar över P-G Perssons stol i Platzer så var det dags att avsluta år 2022 med bokslutet. Bolaget ser ett minskat fastighetsvärde – något den avgående vd:n inte sett på tio år. För Fastighetssverige berättar han mer om detaljerna i den senaste rapporten.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.