Image
Fastigheten Cellon, före detta äldreboende i Mellanheden, Malmö.
Fastigheten Cellon, före detta äldreboende i Mellanheden, Malmö. Bild: Rikshem

Rikshem bygger om äldreboende till bostäder

Bygg/Arkitektur Rikshem bygger om ett äldreboende i Malmö till vanliga hyresrätter. Återbruk står i fokus när äldreboendets 69 lägenheter med gemensamhetsytor nu byggs om och renoveras till 80 hyresrätter. Inflyttning planeras till våren 2026.
Publicerad den 15 April 2025

Äldreboendet som Rikshem nu bygger om har funnits under en lång tid, men är nedlagt och lokalerna tomställda. Genom att konvertera fastigheten vill Rikshem bidra till ett mer hållbart byggande genom att bygga om, istället för att bygga nytt från grunden. Utöver det återbrukas en stor del av äldreboendets inredning och vitvaror.

– Inför varje projektstart görs en genomgång av inventarier och material. Här kunde vi se att det fanns mycket som fortfarande var funktionellt och därmed inte hållbart att kassera. Vi tog därför kontakt med Malmö Återbyggdepå. Tillsammans med dem gjordes en återbruksinventering, vilket resulterade i att mycket material kunde tas om hand, säger Pär Hallgren, affärsutvecklare på Rikshem.

Rikshems klimatfärdplan som löper genom hela värdekedjan har som mål att halvera klimatutsläppen till 2030. Återbruk är en viktig del för att nå målen.

Fastigheten ligger i stadsdelen Mellanheden, Malmö, och består av tre byggnader. I två av dem finns idag 130 befintliga hyresrätter. När den tredje byggnaden, med det tidigare äldreboendet, är ombyggd kommer den bestå av 80 hyresrätter. Totalt finns här 210 lägenheter i storlekarna 1 till 3 rum och kök med varierande planlösningar.

Ombyggnationen påbörjades under januari 2025 och första inflyttning planeras till våren 2026.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Rikshem AB på Branschguiden

Rikshem är ett av Sveriges största privata fastighetsbolag. Vi äger, förvaltar och utvecklar bostäder och samhällsfastigheter i utvalda kommuner. Där erbjuder vi tryggt, trivsamt och flexibelt boende i attraktiva lägen. Rikshem ägs av Fjärde AP-fonden och AMF. Läs mer på rikshem.se

Läs mer om Rikshem AB på Branschguiden

Senast från Fastighetssverige Plus

"Svagheten på börsen riskerar att påverka köpviljan"

Bolag Rapportfloden satte igång så sakteliga innan påsken men det är först nu efter helgdagarna som rapporterna kommer att börja flöda mer frekvent. Fastighetssverige har tagit tempen på bolagen och branschens läge just nu med hjälp av Arctic Securities analytiker Michal Johansson.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige