BRF Lokstallet blir ett bostadskvarter med två atriumgårdar som utformats med inspiration från Köpenhamn och från gamla magasinsbyggnader som funnits på stationsområdet. Runt den ena gården byggs mindre lägenheter i storlek ett till tre rum och kök enligt Riksbyggens Steg-Ett-koncept. Kring den andra gården byggs lägenheter i storlek två till fem rum och kök.
– Riksbyggen är en långsiktig samhällsutvecklare med målsättningen att bygga bostäder som många olika målgrupper kan efterfråga. BRF Lokstallet är ett mycket bra exempel på just det, säger Michael Lindebring, projektchef på Riksbyggen.
Inflyttningarna i kvarteret kommer att ske löpande i fyra etapper mellan hösten 2018 och hösten 2019.
Bolag Fastighetsprofilen Kristina Alvendal har föreslagits som ledamot av styrelsen för Svenska Bordtennisförbundet. Hennes långa erfarenhet av strategiskt ledarskap inom både offentlig och privat sektor samt hennes tidigare erfarenheter från andra ideella uppdrag gör henne lämplig för rollen, menar Bordtennisförbundets valberedning. Själv spelar hon inte pingis. – Nej, jag gör ju inte det. Bollsinnet har hoppat över en generation.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.