RED och Peritas har under en relativt kort tidsperiod lyckats fylla handelsplatsen till den sista byggrätten om cirka 4 000 kvadratmeter vilket motbevisar de negativa teserna om den fysiska handelns attraktivitet, och i synnerhet handelsaktörernas intresse för strategiskt bra placerade handelsplatser. Under hösten har både EKO-hallen och Elgiganten öppnat sina butiker med stor framgång medan Jysk beräknar sin öppning till slutet av mars 2020. Dollarstore förväntas slå upp portarna för sin nya butik i slutet av oktober samma år.
– Vi på RED och Peritas är både stolta och nöjda över projektets utveckling som delvis har ritat om handelsstrukturen i Sundsvall, Birsta, till vår fördel. Tillskottet av en Dollarstore välkomnas varmt och vi kan slutligen konstatera att handelsplatsen är fullt uthyrd, säger Ronald Rico på RED.
Bolag Två nya bolag, en ny storägare och steg framåt för målet om att sänka skulderna är några av de delar som glädjer Leiv Synnes med det första kvartalet för SBB. Kort sagt så innebär det att strategin för att åter föra bolaget tillbaka till finansiell stabilitet börjar ge effekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.