Carina Ohlander kommer närmast från ett interimsuppdrag och tillträder sin nya tjänst på Patriam den 14 augusti.
– Med Carinas långa erfarenhet av att bygga rutiner och skapa effektiva processer inom bolagsstruktur är hon helt rätt för oss och vår fortsatta utveckling. Vi är väldigt glada att kunna knyta Carina till oss och jag är övertygad om att hon kommer att fortsätta leda bolaget i rätt riktning, säger Andreas Holmberg, vd för Patriam.
Patriams affärsidé är att uppföra exklusiva och hållbara bostäder i Storstockholm.
– Det är roligt och utmanande att jobba i bolag med tydlig vilja att ständigt förnya sig och bli bättre, vilket är en företagskultur jag är van vid. Genom åren har jag samlat på mig goda erfarenheter inom olika områden och organisationer. Jag trivs verkligen i dynamiska miljöer där den ena dagen inte är den andra lik och jag ser fram emot att påbörja mitt arbete på Partiam, säger Carina Ohlander.
Bolag Två nya bolag, en ny storägare och steg framåt för målet om att sänka skulderna är några av de delar som glädjer Leiv Synnes med det första kvartalet för SBB. Kort sagt så innebär det att strategin för att åter föra bolaget tillbaka till finansiell stabilitet börjar ge effekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.