– Det är väldigt trevligt att till nästa höst välkomna Panasonic Nordic till Umami Park, det visar tydligt att miljöcertifierade, nyrenoverade flexibla lokaler med ett bra läge tilltalar medvetna bolag. Vi har en spännande dialog med flera bolag för att fortsätta utvecklingen av en dynamisk hubb inom greentech här, säger Victoria Wallenstam, kundchef kommersiellt för Wallenstam i Stockholm.
Panasonic Nordic etablerades 2003 och bedriver sin verksamhet i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Island och Baltikum. De är en ledande aktör inom konsumentelektronik och företagslösningar med innovativa och hållbara produkter och tjänster inom värmepumpar, kyllösningar, hemelektronik, mobila datorlösningar, professionella AV-lösningar och industriella lösningar.
– En etablering i Umami Park, blir ett strategiskt bra läge för oss och våra medarbetare. Nya, moderna kontorsytor inklusive utbildningslokal bara några minuter från stan och med direkt närhet till smidiga kommunikationer och effektiva transporter, säger Christer Ericsson, Marketing Communication Manager för Panasonic Nordic.
Bolag Art-Invest fortsätter göra förvärv i Sverige. Efter bostadsaffären i Barkarbystaden berättar Johan Öhlund Lagerdahl, Stockholmschef på Art-Invest, om bolagets start på den svenska marknaden, var man letar nya affärer, vilka segment man tittar på och om möjligheterna till affärer i Finland.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.