Köpet gäller en del av fastigheten Stockholm Ruddammen 29.
– Biografen Penthouses är ett spännande projekt men i för begränsad skala för att vi på Oscar Properties ska kunna realisera vår strategi fullt ut. Vi fokuserar i högre grad på större projekt vilket är ett led i att standardisera och effektivisera vår affär och våra byggnadsprocesser. Genom denna affär frigör vi kapital för att stå väl rustade för framtida affärsmöjligheter som passar vår modell och strategi, säger Oscar Engelbert, vd för Oscar Properties.
Bolagets helägda dotterbolag Allegro har samtidigt slutit ett avtal för totalentreprenad med Axxonen för att färdigställa samtliga bostäder i Biografen Penthouses.
Biografen Penthouses är belägen mitt emellan Djurgården, Hagaparken och Brunnsviken. 2014 slöts ett avtal mellan BRF Biografen och Oscar Properties för förvärv av taket på Stockholm Ruddammen 29, där Oscar Properties redan tidigare utvecklat bostäder, för att kunna skapa ytterligare våningar i fastigheten.
– Biografen Penthouses är utan tvekan ett premiumprojekt och ligger helt i linje med vår ambition att vara en av de ledande bostadsutvecklarna i segmentet påbyggnader genom tredimensionella fastighetsbildningar i Stockholms innerstad, säger Markus Klasson, vd för Axxonen Properties.
Bygg/Arkitektur Stadsbyggnadsnämnden har i budget för 2020 och 2023 fått i uppdrag av kommunfullmäktige att pröva och utvärdera så kallade byggaktörsdrivna planprocesser. Slutsatserna har nu presenterats i ett utlåtande av stadsbyggnadskontoret, och man kan konstatera att det är högt och lågt i fynden från de tre pilotprojekten som staden använt sig av. Fastighetssverige berättar mer.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.