Utmärkelsen Årets vd syftar till att uppmärksamma och premiera goda förebilder bland Sveriges vd:ar och genom det goda exemplets makt påverka till ett värderingsstyrt ledarskap och en positiv utveckling av svenskt näringsliv.
Ola Serneke prisades som Årets vd för stora bolag när en meriterad jury utsåg pristagarna.
Serneke fick utmärkelsen med motiveringen:
”Genom ett ledarskap som får människor att arbeta tillsammans mot gemensamma mål har Årets VD i kategorin stora företag lyckats förmå en snabbt växande verksamhet att uppnå imponerande resultat och överträffa högt ställda förväntningar.
Med sin starka personlighet och tro på hjärta och engagemang avspeglar pristagaren företagets kärnvärden, på ett sätt som har blivit vägledande och inspirerande för alla medarbetare.
Årets VD har visat att ett ungt företag med en enhetlig värdegrund kan nå oanade höjder – och samtidigt ta ett aktivt ansvar för samhällsutvecklingen.”
Vinnaren själv är glad över utmärkelsen.
– Riktigt kul, inspirerande och framför allt motiverande utmärkelse för hela Serneke-koncernen. Känns som ett kvitto på att våra strategier och att våra kärnvärden verkligen är rätt, säger Ola Serneke till Fastighetssverige.
Övriga pristagare var:
Katarina Sjögren Petrini, Ticket Leisure Travel – Årets vd mellanstora företag.
Katarina Walter, Antrop – Årets vd små företag.
Joachim Lindström, Ideal of Sweden – Årets unga vd.
Juryn för Årets vd bestod av:
Amanda Lundeteg vd, AllBright, Azita Shariati Vd, Sodexo AB, Charlotte Bohman Arbetande ordförande, Hand in Hand, Gunilla Herlitz tidigare vd för Bonnier News, Henrik Frohm Försäljningschef, IHM Business School, Jan Friberg Vd, Bondi Executive Search, Meg Tivéus Styrelseproffs, Niklas Grewin vd, Chefsnätverket Close, Staffan Hansén vd, SPP, Tony Grimaldi Vd för Cycleurope AB & vice vd för Grimaldi industri och Per Winblad, juryordförande, vd & chefredaktör Motivation.se.
Bolag Bonava har levererat sin rapport för första kvartalet 2025 och vd och koncernchef Peter Wallin höll, tillsammans med vice vd och CFO Jon Johnsson, en presentation av siffrorna, utmaningarna och riktningen framåt för bolaget. – Vi hoppas kunna avsluta en intressant pipeline av B2B-produkter under 2025, säger Peter Wallin.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.