Linköping står inför fler stora samhällsbyggnadsprojekt de kommande åren; nya stadsdelar som Kallerstad och Övre Vasastaden, planering för ny infrastruktur, det stora bo- och samhällsbyggnadsexpot Linköpingsbo2016 med mera.
Det blir ny Anna Bertilson, som får driva detta. Bertilson har en bakgrund som – socionom.
– Jag utbildade mig till socionom med social inriktning, men har mest kommit att arbeta i vad man kan kalla hårda verksamheter. Samtidigt har det sociala perspektivet varit till stor nytta i mitt arbete, säger Anna Bertilson.
Samhällsbyggnadsnämndens ordförande Muharrem Demirok (C) pekar på att kommunen har rekryterat en kraft, som har en utomståendes syn på Linköpings utveckling.
– Anna tar med sig många av de egenskaper vi vill inrymma i begreppet samhällsplanering; en djup förståelse för den sociala hållbarheten kombinerat med en passion för den ekologiska, säger Muharrem Demirok.
Presenteras av Technogym
Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.