Image

NRP köper Rustas lager i Norrköping

Transaktioner Norska NRP, Ness Risan & Partners, köper Rustas jättelager i Norrköping i en sale leasebackaffär. När den pågående tillbyggnaden är klar omfattar fastigheten 117 000 kvadratmeter.
Publicerad den 20 Oktober 2017

Rustalagret är en av de största logistikfastigheterna i Norden. Rusta har ett automatiserats system och 30 meters takhöjd.

- Vi ser det här som en av Nordens finaste fastigheter och är glada över att ha kunnat genomföra förvärvet, säger NRP:s transaktionschef Knut Ekfjord.

- Den här investeringen passar perfekt in i vår investeringsprofil. Fastigheten är modern och högklassig, strategiskt placerad, med ett långt hyresavtal med en stabil hyresgäst. Fastigheten är flexibel och kan möta Rustas behov av ytterligare tillväxt, säger Eirik Forthun, fondmanager på NRP.

Wilfast kommer att förvalta fastigheten.

Rusta har 108 butiker, varav 87 i Sverige, 19 i Norge och två i Tyskland.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Tillsammans kan vi spara tre miljarder i kapitalkostnader"

Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige