Hyresgäst är Folktandvården som kommer att öppna en anläggning med elva behandlingsrum i kvarteret. Signalfabriken ägs av tjänstepensionsbolaget Alecta och kommer efter om- och tillbyggnad att omfatta totalt cirka 36 000 kvadratmeter.
- Kombinationen av välkända kedjor som H&M och Lindex samt flera serviceinriktade verksamheter såsom Folktandvården, Story Hotel och Stadsbiblioteket kommer att bidra till ett myllrande folkliv, säger Jonas Törnell, affärsansvarig på Newsec Asset Management, som tillsammans med fastighetsägaren Alecta utvecklar Signalfabriken.
Efter den planerade till- och ombyggnationen blir Signalfabriken Sundbybergs nya mötesplats med ett brett och varierat utbud. Byggnadsarbetet pågår enligt plan och invigningen är beräknad till slutet av september 2013.
Bolag Ax:son Johnson-ägda Nordstjernan fortsätter minska sitt innehav i bygg och fastigheter i och med försäljning av sex miljoner aktier, motsvarande 6,1 procent av kapitalet, i NCC till Obos. Bolagets vd Peter Hofvenstam berättar för Fastighetssverige varför man valt att minska exponeringen mot bygg och fastigheter och var man ser framtida investeringar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.