Bostäderna uppförs i rad-och kedjehuskaraktär. Husen är byggda i trä och har tak med sedum och solpanel.
– Det känns mycket roligt att vi har fått förtroendet att skapa attraktiva boenden vid Vattmyravallen som ligger i ett redan etablerat område i Järfälla med närhet till Jakobsberg Centrum. Vi har tidigare varit verksamma i kommunen och ser fram emot att vara med i den fortsatta expansionen, säger Henrik Jussi-Pekka, vd för Möller & Partners.
Säljstart för bostäderna sker under hösten 2016 och inflyttning är beräknad före utgången av 2017.
Projektet genomförs i samarbete med Propio och Wåhlin Arkitekter.
Presenteras av Technogym
Bolag Stena Fastigheter växer rejält när man förvärvar anrika Källfelt Byggnads AB. Vd Cecilia Fasth berättar för Fastighetssverige om affären, den nya fastighetsportfölj man tillförs och om tillväxtplanerna för Stena Fastigheter.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.